• Koło Roku nie jest takie oczywiste

    Koło Roku wygląda bardzo uporządkowanie. Trudno pomylić jeden sabat z drugim: Lammas ma inny nastrój niż Przesilenie Letnie, przecież noc kupalna to nie żniwa i wiadomo, kiedy wybrać się do lasu w poszukiwaniu miłości, a kiedy piec chleb. Co prawda, jeżeli chcemy mieć na Lammas kłosy, to może być tak, że w naszej okolicy 1 sierpnia pola są już puste – taka niespodzianka spotkała mnie, osobę z Mazowsza, kiedy wybrałam się w dolnej Austrii po wiechcie zboża do ozdobienia kręgu. Kiedy w ogóle wypadają sabaty? Czy w tradycyjne daty – 22 września, 31 października, 21 grudnia – czy w soboty najbliższe tym datom, żeby kowen mógł się wyspać po nocnych…

  • Pogański klub książkowy online

    Zapraszam do comiesięcznych online’owych spotkań poświęconym książkom o temat magii, pogaństwa i mitologii. To okazja, żeby porozmawiać w gronie osób o podobnych zainteresowaniach. Aby dołączyć, napisz do mnie na enenna@gmail.com i napisz kilka słów o sobie. Poprzednie spotkania były poświęcone: 27.02.2024 r. -“Białej bogini” Roberta Gravesa 1.08.2023 r. – “Ziarnu granatu. Mitologii według kobiet” 11.07.2023 r.- “Kluczowi do teozofii” Heleny Blavatsky 30.05.2023 r. – “Ścieżce pradawnej magii” Vivianne Crowley 28.02. 2023 r. – “Tarotowi. Kartom, które wróżą” Jana Witolda Suligi 31.01 2023 r. – “Kabale, kelipot i magii Goetii” Thomasa Karlssona 27.12.2022 r. – “Rogatemu Bogu” Jasona Mankeya 22.11.2022 r. – “Kybalionowi” 18.10.2022 r. – “Anatomii wiedźmy” Laury Tempest Zakoff…

  • English language Pagan book club

    I cater mostly for the Polish speaking audience, although I have had initiates with no Polish and we managed. I have been successfully running an online Pagan book club for a year and a half, when some of the members expressed interest in reading in English. If you want to join us, please email me at enenna @ gmail.com. I am expecting Polish speakers to join, but if English speakers show up, will have our discussions in English. In the next meeting on April 3rd, 2024, we will talk about The Hebrew Goddess by Raphael Patai. In previous meetings, we discussed: February 7th, 2024 –The Greek Qabalah by Kieran Berry.…

  • Wicca w polskim kontekście – projekt na lata

    Mam przed sobą kolejną napisaną w Wielkiej Brytanii opowieść o Kole Roku. Czytam o kłodzie Yule, o witaniu 2 lutego dziewczyny przynoszącej świeżo rozkwitły jaśmin, oraz o tym, by szukać lokalnych kamiennych kręgów. O ile na Kaszubach zapewne znajdą się kamienne kręgi, o tyle reszta przywoływanych tradycji nie pasuje do polskiej rzeczywistości i zwyczajów. Odkładam książkę dla brytyjskich pogan i sięgam po polskie książki o zwyczajach ludowych. Zbliża się Imbolg, więc szukam informacji związanych z tym czasem w Polsce (listę moich ulubionych książek o roku obrzędowym znajdziecie w dziale Lektury po polsku). Co ciekawe, moje książki pomijają Gromniczną; jedynie „Polskie zwyczaje doroczne” Ogrodowskiej mówią o wierzeniach związanych z gromnicami –…

  • Muzeum Magii i Czarostwa na Islandii

    Sporo i daleko podróżuję. Gdziekolwiek jestem, odwiedzam lokalne czarownice i magiczne miejsca. Wycieczka na Islandię w 2018 roku była czarownicza do kwadratu.   Na liście atrakcji, oprócz wspólnego czarowania w najdziwniejszych miejscach, znalazło się miejsce budowy świątyni Asatru w Reykjaviku, które jak widać na powyższym zdjęciu, nie różniło się od dowolnego innego miejsca budowy, jak również Muzeum Magii i Czarostwa w Hólmavík we Fiordach Zachodnich. Unikalnym punktem sprzedaży tego muzeum są tzw. nekrospodnie. Widziałam ich zdjęcia w internecie i uznałam, że jeżeli zobaczę je na własne oczy, to moja wartość towarzyska wzrośnie. Przekonałam ekipę do wielogodzinnego dojazdu wynajętym samochodem przez śniegi Islandii, aby owe nekrospodnie zobaczyć.  Dzielę się teraz z Wami…

  • Seks w wicca

    W wicca odbijają się postawy ludzi wobec seksu, co prowadzi do nieporozumień, ale co o wiele gorsze, także do bolesnych sytuacji. Po rozmowach z osobami, które dopiero zainteresowały się wicca i sądzą, że to klub swingersów, oraz widząc, że niektórzy są w wicca jakiś czas, a nadal mylą jedno z drugim, postanawiam zaadresować problem. Chciałabym zwrócić uwagę, że Bóg i Bogini, mimo że przypisuje się im przeciwne płcie, robią bardzo różne rzeczy w ciągu Koła Roku: nie tylko uprawiają seks, ale również rządzą swoim ludem, rodzą dzieci, umierają i zstępują do podziemi, odradzają się, nabierają mocy, decydują się na ofiarę, bywają samotni. Nie jest tak, że w każde święto tylko…

  • Rekonstruuję Aleksandrię

    Współcześnie dość popularna jest tendencja do powrotu do korzeni religii, a nawet do rekonstrukcji historycznych praktyk. Natywiści uważają, że należy powrócić do praktyk kultury rodzimej, jako najlepiej przystosowanej do lokalnych warunków i natury lokalnych mieszkańców. Są rozczarowani globalną kulturą. Natywiści odnoszą się czasem niechętnie do globalnej, jak ją odbierają, wicca, religii z Wysp Brytyjskich, według popularnego a błędnego przekonania mieszającej ze sobą różne panteony. Na taki zarzut mogę żartem odpowiedzieć, że ja jako wiccanka też rekonstruuję. Rekonstruuję religię starożytnej Aleksandrii. W Aleksandrii dzięki współpracy Greków, Egipcjan, Żydów i innych narodów, zamieszkujących kosmopolityczne miasto, doszło do rozkwitu magii i religii misteryjnych. Dorobek Aleksandrii położył fundamenty pod europejską magię ceremonialną. Wartości Aleksandrii…

  • Rada Wiccan

    Rada Wiccan to wiersz opublikowany przez Amerykankę Gwen Thomson w Ostarę 1975 w “Green Egg Magazine” i jak twierdziła, przekazany jej przez babkę. Właściwy tytuł brzmi “Rede Of The Wiccae (Being Knowne As The Council Of The Wise Ones)”. Z tego utworu pochodzi słynny wers: “an it harm none, do what ye will” – “rób co chcesz, kiedy nie krzywdzisz nikogo” W wierszu zawarte są wskazówki, jak postępować ma czarownica. Bez względu na autentyczność “wiersza babuni” ciekawa lektura. Rada wiccan Rymować uprzejmie pomagał Pivek. Bide the Wiccan laws ye mustin perfect love and perfect trust. Prawem wiedźmy niechaj się stanie:doskonałe miłość i zaufanie. Live and let live fairly take and fairly…

  • Równoległe ścieżki

    Wicca jest tylko jednym z  nurtów współczesnego pogaństwa. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze odmiany tego różnorodnego zjawiska, jakim jest neopogaństwo. Wiodącym tematem strony jest wicca: neopogańska, inicjacyjna religia misteryjna, praktykowana w kowenach, przekazywana ustnie z osoby na osobę. Jeżeli z jakiegoś powodu (najczęściej hierarchiczności i konieczności pracy w grupie) ta droga Cię nie pociąga, to masz do dyspozycji luźniejsze wariacje na temat wicca, zwłaszcza czarostwo eklektyczne. Bardzo ciekawe, że chociaż istnieją rozmaite tradycje eklektyczne, gdzie jest nauczyciel i system, ale nie ma przekazu w prostej linii z New Forest, to jakoś nie słyszałam w Polsce głosu, że ktoś chce stać się członkiem eklektycznej tradycji. Mimo, że propagują je osoby z charyzmą: Starhawk z Reclaiming pisze…

  • Sekretna historia Potrójnej Bogini, część trzecia: czy prawdziwa Potrójna Bogini może wstać?

    John Halstead Interpretacja trójjedynej Potrójnej Bogini Joanny Barnum Nadszedł wreszcie czas, żeby objawić niepublikowany wcześniej tekst, który obiecałem Wam w części pierwszej tej serii. W części pierwszej odróżniłem trójjedyną (trzy w jednej) Potrójną Boginię Roberta Gravesa od mniejszych „potrójności” i „triad”, które występują dużo powszechniej w starożytnych mitach pogańskich. W części drugiej śledziliśmy Potrójną Boginię starożytności przez jej rozmaite wcielenia przez prawie tysiąclecie, zbliżając się coraz bliżej do jej prawdziwie trójedynej postaci. Zanim przejdziemy do tekstu, który tak chcecie przeczytać, muszę krótko wspomnieć o jeszcze jednym autorze, który przybliża nas dużo bardziej do Potrójnej Bogini Gravesa, późnym rzymskim pisarzu i neoplatoniku, Porfiriuszu. Porfiriusz Według Ronalda Huttona „neoplatonikowi Porfiriuszowi przypisuje się wiarę, że trzy…