Czym wicca nie jest
Wicca to nie biała magia
Wicca nie ma monopolu na magię. Ponadto magia – bez określania koloru – jest owszem częścią religii wicca, ale sprowadzenie wicca tylko do zaklęć jest jej wielkim zubożeniem. Wicca to świętowanie zmian pór roku i odnajdywanie w nich sensu ludzkiego życia; to spotkania z bogami; głębokie doświadczenia duchowe; trans; więź z kowenem; ciągła nauka. Tak, również magia, uprawiana z odpowiedzialnością i w obecności bogów.
Wicca tradycyjnego nie można nauczyć się samemu i uprawiać w pojedynkę
Zależy, co rozumiemy przez “wicca”. W wicca tradycyjnym uczymy się konkretnych praktyk od nauczyciela, aż do osiągnięcia samodzielności. Wiele osób decyduje się wtedy odejść z kowenu macierzystego i założyć własną grupę. Samotne uprawianie wicca tradycyjnego jest technicznie niemożliwe. W wicca eklektycznym uprawianym samotnie faktycznie samemu należy zbudować sobie swoją praktykę.
Wicca nie jest celtycka
Wicca jest europejska. Wicca czerpie z wielu źródeł, celtyckich również, ale przede wszystkim z dorobku czarownic i magów, którzy działali w wielu plemionach i w wielu krajach europejskich. Doskonale wpisuje się m.in. w słowiańską tradycję kalendarza obrzędowego.
Wicca nie jest religią starszą niż chrześcijaństwo
Pogaństwo jest starsze niż chrześcijaństwo, a wicca jest religią pogańską. Jednak wicca w znanej nam formie pojawiła się jednak dopiero w latach 50 XX wieku. Czerpie ze starych tradycji, ale nie ma dowodu na to, żeby w tej samej formie trwała od tysiącleci – przeciwnie, są dowody na to, że intensywnie się rozwijała i zmieniała w połowie XX wieku.
Historyczne czarownice były nie wiccanami
Patrz wyżej. Nie ma dowodów na ciągłość kultu czarownic. Wicca w obecnej postaci jest młodsza od czarownic, ale nawiązuje do nich, jako do kobiet łamiących konwenanse, postępujących zgodnie ze swoją wolą i nie bojących się użyć własnej mocy.
Wicca to nie jest religia tylko dla kobiet
Wicca jest religią opartą na kulcie obydwu pierwiastków, męskiego i żeńskiego, Boga i Bogini. Tradycyjnie koweny czarownic składają się po równo z mężczyzn i kobiet. Mężczyzna, Gardner, spopularyzował wicca. Nieporozumienie bierze się po pierwsze z tradycji, że mężczyzna zajmuje się magią wysoką, a kobieta niską (patrz kultowa powieść “Czarnoksiężnik z Archipelagu”, w której uzdolniony magicznie bohater zabrany jest od wiejskiej wiedźmy do bardziej odpowiedniej szkoły magów). Po drugie, kobiety w wicca mają równorzędną pozycję, są kapłankami, co w naszej kulturze wydaje się wywyższaniem kobiet.
Wicca to nie do końca kult natury
W naturze przejawiają się bogowie, ale nie należy mylić manifestacji z samą istotą. Wicca jest raczej kultem płodności niż kultem natury, poza tym kładzie większy nacisk na rozwój wewnętrzny, kult Bogów i magię niż na obserwacje natury. Chociaż szacunek dla przyrody jako jednego z przejawów bóstwa jak najbardziej ma w wicca sens, cykl pór roku poucza o śmierci i odrodzeniu, warto pamiętać, że są religie bardziej skoncentrowane na przyrodzie, np. druidyzm.