Jakie idee przyjąć, a jakie odrzucić, żeby zostać wiccaninem?

Mel Veritas

Odrzuć: Przyjmij, że:
a) ideę grzechu pierworodnego i tego, że ludzkość jest z natury zła a) znalazłeś się tu, aby stać się jednością z twórczą energią wszechświata, która jest immanentna we wszystkim i bywa nazywana Boginią. Stając się jednym z tą energią, prawdopodobnie staniesz się lepszą, bardziej zrównoważoną osobą, po prostu dlatego, że życie bez harmonii z tą energią jest bolesne – wydaje się niewłaściwe. Wnosząc tę energię do naszego świata, odprawiamy święty akt. Rób to, co pisane ci jest robić. Będziesz wiedział, co to jest.
b) ideę, że przyroda ma być podporządkowana woli człowieka i boga b) Bogowie są osobnymi bytami, czasem wielkimi, czasem małymi, i mają różne osobowości. Nie są wszechmocne, chociaż mają więcej mocy niż my, często dużo więcej. Potrzebują nas też, żebyśmy robili dla nich rzeczy, których nie mogą zrobić, i działamy w symbiotycznym związku
c) ideę, że seksualność i zmysłowość oraz wszystko co przyjemne jest złe c) Bogowie nie potrzebują żebyśmy Ich chwalili. Wiedzą, kim są i co mogą zrobić. Oczywiście, lubią to tak samo jak my, ale to jak z przyjacielem – proś o to, czego potrzebujesz, chwal to, co prawdziwe i godne pochwały, ale nie chwal tylko po to, żeby się podlizać.
d) ideę, że jest we wszechświecie jedna, obdarzona świadomością moc, która czyta w twoich myślach i myślach wszystkich wokół, i że jest wszechmocna d) twoje ciało, umysł i dusza są tak dobre i czyste, jak im na to pozwolisz. Traktuj je jak rzeczy święte, bo takie są. Szanuj je jak szanujesz ziemię i Bogów.
e) ideę, że bóg wystawia cię na próby i wyrządza zło, żeby zobaczyć, czy potrafisz odstawić na bok swoją wolę i “wierzyć”. Ideę, że specjalnie cię karze, sprawiając, że przytrafia ci się zło e) wszystko jest piękne, nawet to, co ci się takie nie wydaje. Wszystko zawiera w sobie i światło i cień; i jedno, i drugie jest konieczne dla równowagi we wszechświecie. Kiedy są w równowadze, cień nie jest zły, po prostu *jest*. Zaakceptuj i przyjmij cień wewnątrz siebie i przejdź do porządku dziennego, starając się najlepiej, jak możesz. *Wiesz* co jest właściwe.
f) ideę, że bóg potrzebuje wiecznego wychwalania i gloryfikacji, chociaż jest wszechmocny. Pomyśl o Czarnoksiężniku z Krainy Oz za zasłoną. f) wszystkie akty miłości i przyjemności są święte.
g) ideę, że bóg jest zawarty w ludzkim ciele i psychice g) śmierci nie należy się bać. Jest po prostu drugą stroną życia. Przechodzimy z życia w śmierć, a ze śmierci znów w życie. To cykl, nieskończony święty taniec.
h) ideę, że musisz być w jakiś sposób zbawiony czy odkupiony h) subiektywna rzeczywistość jest prawdziwa, ale odmienna od obiektywnej rzeczywistości
i) ideę, że żyjesz raz, potem umierasz i to wszystko. Ideę nieba i piekła i) masz moc, żeby robić to, co potrzebujesz, zarówno magiczną jak i zwyczajną. Wola jest mocą. Nigdy nie pozwól sobie nie doceniać Woli. “Niech nic cię nie powstrzyma ani nie każe zboczyć z drogi…”
j) ideę, że istnieje dualizm dobra i zła na świecie i że walczą ze sobą bezustannie. Że życie jest bitwą. Że wszystko występuje brutalnie przeciwko wszystkiemu. Że przemoc jest OK w imię “dobra”, a niektórym trzeba pokazać, co jest dobre dla ich własnego dobra
k) ideę, że ludzie są bezsilni i ich zadaniem jest cierpieć w milczeniu do śmierci, kiedy to ich życie nabierze znaczenia